Kadınların Bilmesi Gereken Epidural Doğum

  • GönderildiJanuary 28th, 2021

Kadınların Bilmesi Gereken Epidural Doğum hakkında olacak bugunkü yazımız.

Prenses doğum ismiyle de bilinen epidural doğumun iki çeşidi vardır. Bunlar; epidural normal doğum ve epidural sezaryen doğum olarak adlandırılır.

Epidural Normal Doğum

Epidural bir anestezi çeşididir. Doğumdaki ağrıların hissedilmesini en aza indirmek amacıyla lokal olarak anestezi yapılır. Genel anestezi yapılmaz yani anne doğum esnasında uyanıktır.

Kadının belinde bulunan epidural boşluk denilen bölgeye anestezi işlemi uygulanır. Bölgeye epidural yapıldıktan sonra maksimum yarım saat içerisinde etkisini gösterir. Bu süre kişiden kişiye değişir.

Bazı kadınlarda on dakika gibi kısa bir sürede bölge anestezi etkisine girebilir.

Epidural etkisindeki bölgede artık ağrı ya hissedilmiyor ya da en aza indirilmiştir. Ancak doğum esnasındaki kasılmalar hissedilebilir. Normal doğumdaki gibi nefes alıp verme ve ıkınma gibi hareketlerle bebeğin doğumuna yardımcı olunabilir. Annenin hareket yeteneği epidural etkisinde olduğu için kısıtlıdır. Hatta hareket etmemesi de önerilir.

Epidural Sezaryen Doğum

Epidural doğumun sezaryen çeşidinin yapılıp yapılmayacağına kadının doktoru karar vermektedir. Çünkü epidural sezaryen doğum ortada riskli bir durum söz konusu ise yapılır. Doğum esnasında bebeği veya anneyi etkileyecek bir durum öngörülüyorsa epidural sezaryan doğum yapılır.

kadinlar ve dogum

kadinlar ve dogum

Anneye yine omurilikten, omurilik sıvısına ulaşmayacak şekilde ağrı kesici anestezik iğne yapılır. Bebek kesilen bölgeden alınırken anne sadece yapılan hareketleri hisseder ancak ağrı veya acı hissetmez.

Epidural Doğumun Avantajları

Epidural doğumun en önemli avantajı anneye doğum anını ağrısız ve acısız yaşatma imkanı sağlamasıdır.
Epidural doğumun diğer avantajları şunlardır;
Lokal anestezi yapıldığı için hareket imkanın tam olarak kısıtlanmaması.
Bilincinin yerinde olması, bebeğinin doğduğu anda kucağına verilmesi.
Doğum esnasında acil bir durum olduğunda ek bir müdahaleye gerek kalmadan sezaryen gibi doğum yöntemlerine vakit kaybedilmeden geçilebilmesi.

Epidural Doğumun Riskleri

Epidural doğum yöntemi, doğum esnasında kullanılan ilaca ve anne ve bebeğin buna gösterdiği tepkilere bağlı olarak risk taşıyabilir.
Görülebilecek riskler şunlardır;
Enjekte edilen ilacın anestezi etkisi annenin kan basıncını o esnada düşürebileceğinden bu durum bebeği de etkileyebilir. Bebekte kalp atışları yavaşlayabilir.

Epidural normal doğum sırasında annenin ıkınması yetersiz gelebilir. Bel bölgesi ve omurilik anestezi etkisinde olduğunda anne doğuma yardımcı olan itme hareketini yapamayabilir. Ancak bu gibi durumlarda doğuma yardımcı ekipmanlar (Vakum gibi) kullanılarak bu sorun çözülebilir.

Epidural doğum esnasında bu durumlar olabileceği gibi sonrasında da bazı olumsuz durumlar yaşanabilir. Baş ağrısı, ciltte kızarıklık veya hassasiyet görülebilir.

Yorumunuzu yazın “Kadınların Bilmesi Gereken Epidural Doğum”